Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rejestracja

71 39 21 256

Teleporady

71 758 24 57

Bezpłatne badanie mammograficzne!

DCM whatsapp 1024x768 Strzelin

 

Od 1 listopada 2023 roku do programu profilaktyki raka piersi będzie uprawnionych więcej kobiet. Badania mammograficzne będą dostępne w wieku 45-74 lat, dotychczas obejmowały panie między 50. a 69. rokiem życia. Ponadto, w celu zwiększenia dostępności badań mammograficznych dla mieszkanek Dolnego Śląska, Centrum Onkologii DCOPiH wspólnie z Samorządem Województwa Dolnośląskiego uruchomiło cztery nowe pracownie w miejscowościach, w których dotąd nie było dostępu do stacjonarnych badań przesiewowych w kierunku raka piersi.

Nowe pracownie powstały w Trzebnicy, Strzelinie, Lwówku Śląskim oraz Lubaniu. Rejestracja do pracowni ruszy 2 listopada br. Inwestycja o wartości blisko 4,7 mln złotych, została sfinansowana z unijnego funduszu REACT-EU i ma za zadanie zniwelowanie barier w dostępie do badań profilaktycznych na terenach, w których dotychczas nie było dostępu do stacjonarnych jednostek mammograficznych.

– Rak piersi pozostaje palącym problem zdrowotnym w Polsce, dlatego postanowiliśmy dotrzeć do miast, w których nie było możliwości wykonania stacjonarnej mammografii i uruchomić nowe, zamiejscowe pracownie. Obecnie mammografia to najlepsza metoda wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet – podkreśla Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii.

Nowo powstała sieć mammografów na Dolnym Śląsku zakłada, że wszystkie badania wykonane w czterech placówkach będą przesyłane do DCOPiH, gdzie doświadczeni radiolodzy z Centrum Chorób Piersi poddadzą analizie wykonane zdjęcia mammograficzne. To pierwsza taka sieć w Polsce zakładająca centralizację danych badań mammograficznych.

– Tworzymy sieć pracowni mammograficznych, po to, żeby ułatwić dostęp do badań, bez względu na to, czy Panie mieszkają w dużych, czy mniejszych miejscowościach. Zależało nam również na skróceniu czasu pomiędzy wykryciem choroby, a jej leczeniem, co jest możliwe dzięki zaangażowaniu i współpracy ze szpitalem onkologicznym – podkreśla Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
—————————————————————-
Adresy pracowni mammograficznych:
• Trzebnica – Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej, ul. Prusicka 53/55
• Strzelin – Przychodnia Rejonowo – Specjalistyczna, ul. Mickiewicza 20
• Lwówek Śląski – Powiatowe Centrum Zdrowia ul. Morcinka 7.
• Lubań – Przychodnia specjalistyczna Chromex, ul. Fabryczna Osiedle 8A.
Rejestracja do pracowni mammograficznych jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 -16.00, pod numerem telefonu 71 707 20 21.