Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rejestracja

71 39 21 256

Teleporady

71 758 24 57

Program profilaktyki raka szyjki macicy

Badanie cytologiczne to jedno z najważniejszych badań, które powinna wykonywać każda kobieta. Jest podstawowym badaniem w profilaktyce raka szyjki macicy. Raz na trzy lata powinna je wykonać każda kobieta po 25 roku życia.

 

Panie między 25 a 59 rokiem życia w Publicznym Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Strzelinie ul. Mickiewicza 20, mogą przebadać się bezpłatnie. Nasza placówka realizuje program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania.

I. i II. Etap podstawowy

Podczas wizyty u ginekologa lekarz lub położna pobierają materiał do badania, który zostanie wysłany do oceny mikroskopowej. W zależności od wyników, lekarz podejmie decyzję o dalszym działaniu.

III. Etap pogłębionej diagnostyki

Jeżeli na podstawie badań zostaną wykryte nieprawidłowe zmiany, niezbędny jest etap pogłębionej diagnostyki.

Po tych badaniach lekarz postanowi o dalszym leczeniu. Będzie się ono odbywało już poza programem, ale nadal u specjalistów, którzy mają kontrakt z NFZ.

Optymalnym okresem dla pobrania materiału cytologicznego jest termin pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu

Wskazówki przed badaniem cytologicznym:

24 godziny przed pobraniem wymazu:

  1. nie należy przyjmować żadnych leków dopochwowych,
  2. nie należy wykonywać żadnych irygacji dopochwowych,
  3. powstrzymaj się od stosunków płciowych,
  4. zgłoś się min. 2 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 2 dni przed rozpoczęciem miesiączki.

Kobiety, które nie są objęte programem, mogą wykonać bezpłatne badanie cytologiczne w ramach porady u lekarza ginekologa, który ma podpisana umowę z NFZ.

Skorzystanie z bezpłatnych badań cytologicznych wymaga uzupełnienia ankiety dla ubezpieczonych, które są dostępne w gabinecie ginekologiczno-położniczym. 

 

Program jest w pełni finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia

nfz logo A kolor

 SERDECZNIE ZAPRASZAMY