Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rejestracja

71 39 21 256

Teleporady

71 758 24 57

Program profilaktyki gruźlicy

Badania profilaktyczne pełnią bardzo ważną funkcję – pozwalają na wykrycie poważnych chorób we wczesnym stadium, co często daje szansę na 100% wyleczenie. To właśnie dzięki badaniom przesiewowym jesteśmy w stanie walczyć z chorobami, które na pierwszy rzut oka wydają się być nieuleczalnymi.

Program profilaktyki gruźlicy adresowany jest do osób dorosłych, u których nie rozpoznano gruźlicy, a w szczególności:

  • osób, które miały bezpośredni kontakt z chorymi na gruźlicę,
  • osób, które spełniają jedno z wymienionych kryteriów: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, obciążony problemem alkoholowym i/lub narkomanią, bezdomny,
  • osób, które nie korzystały z programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

 

Program ten realizują pielęgniarki środowiskowo – rodzinne (poz), dla osób do niej zadeklarowanych. Pielęgniarka wypełni z pacjentem ankietę, na podstawie, której oceni stopień zagrożenia zachorowaniem na gruźlicę. Osoby z grupy najwyższego ryzyka zachorowania pielęgniarka poinformuje o konieczności zgłoszenia się do lekarza POZ celem dalszej diagnostyki i leczenia.

Gdzie trzeba się udać aby skorzystać z programu? Pielęgniarka poz dociera bezpośrednio do osób szczególnie zagrożonych chorobą. Można też samodzielnie zgłosić się do jej gabinetu.

O programie Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię – prątek gruźlicy. Źródłem zakażenia jest najczęściej chory na gruźlicę - prątkujący. Osoba chora na gruźlicę podczas kaszlu, kichania, odkrztuszania /odpluwania/ głośnego śmiechu, mówienia, wydala prątki wraz z kropelkami śluzu. Zakażenie drogą powietrzną, zwane też zakażeniem inhalacyjnym (kropelkowym) jest najczęstszym sposobem zakażenia. Jeden nie leczony chory prątkujący zakaża w ciągu roku średnio od 10 do 15 osób.

Program jest w pełni finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia

nfz logo A kolor

 SERDECZNIE ZAPRASZAMY